Přeskočit na hlavní obsah

Berlínský experiment


Začalo opravdové jaro, venku je střídavě větší a menší teplo, slunce svítí, stromy kvetou a voní. Pofukuje. Sedím doma, v Berlíně. Celý program parlamentní stáže v Bundestagu nám z důvodu korona pandemie nadobro odpadl.

Koronaruch
Můj spolubydlící Hocine ještě spí. Pro zachování celostního zdraví jsme si rozdělili náš byt nikoliv prostorově, ale časově. Já ho obývám přes den, Hocine přes noc. Potkáváme se jen večer při jídle – já při večeři, Hocine při snídani. Vyměníme si pár nejdůležitějších informací: jak to jde (jde to), co máme v plánu (nic), kolik je kde nakažených (trochu víc, než včera), co potřebujeme koupit (houbičky na nádobí a toaletní papír) a nakonec, co nám leze na nervy (neuklízím po sobě, pouští vodu v kuchyni moc prudce, nechávám v koupelně šlápoty, nesklápí prkýnko od záchodu, moc komanduju, hází plasty do smíšeného…). Jestli to spolu bez úhony zvládneme i další měsíc, asi se s Hocinem ožením.

Nejhorší to bylo někdy na přelomu prvního a druhého týdne po přerušení programu, tedy v druhé půli března. Vše k životu nepotřebné v Berlíně postupně pozavíralo a na mě padl takový splín. Seděl jsem převážně doma s těmi třemi švestkami, které jsem si sem z Čech dovezl a začal jsem si připadat bezprizorní, zbytečný, zahlcený zprávami, které mě postupně vysávaly.

Z bezprizornosti mě vytáhla šéfka mé domovské advokátní kanceláře LPLegal Alice, když mi nabídla možnost práce na dálku. Stejně všichni sedí doma, jestli na Smíchově, nebo v Kreuzbergu, to je prý jedno. Už první telefonická porada s kolegy mě nabila pozitivní energií. Náhle jsem měl úlohu, cítil se užitečný, spolupracoval, někam patřil – to bylo tak skvělé, hurá!

Stejně tak mi pomohlo digitální propojení s mojí aktivistickou domovinou Limity jsme my. Naší specialitou byla klimatická občanská neposlušnost. Aktivisté, esteticky vyzbrojeni chemickým oblekem a rouškou, vnikali do hnědouhelných dolů, aby tam vlastním tělem zablokovali skrývková těžební rypadla uhlobaronů. Teď by pro „občanskou neposlušnost“ stačilo roušku a chemický oblek nemít a sednout si s transparentem ve třech vedle sebe na lavičku. 

Zatím jsme ale všichni celkem poslušní. Na rozdíl od ničení životního prostředí mají tahle opatření nějaký smysl. Ten smysl ale někde končí, což dobře ukazuje Maďarsko, kde demokracie pod rouškou „protikrizových“ opatření závratnou rychlostí plesniví. Spoléhat se na to, že osobám vládnoucím tahle situace alespoň částečně nezachutná a nebudou se snažit ji využít ve svůj politický, mocenský či osobní prospěch, mi přijde liché. Jsem proto nesmírně rád, že v Česku zejména za poslední léta vyrostly silné občanské kolektivy, které se nebojí postavit se za své hodnoty a za svá práva nehledě na to, jaké nepohodlí to obnáší a jak moc to je nebo není trendy. Pravděpodobně to bude v příští době ještě hodně třeba.

Helplessly hoping
Být celý den přilepený u počítače a dělat na něm nad rámec běžné rutiny i všechno to, co dřív člověk dělal mimo něj, to nejde věčně. S pár dalšími kluky ze stáže jsme proto začali každý druhý den běhat a posilovat v parku. Naše výpravy vypadají jako začátek vtipu: Američan, Francouz, Rus a Čech běží Berlínem v době virové pandemie… Samozřejmě s rozestupy a navíc se tváříme, že spolu bydlíme. Což je vlastně skoro pravda: Američan, tedy Neil z Texasu, bydlí s Francouzem Adrienem o tři patra nade mnou. Oba mají bohatou zásobu cvičebních sestav a nekompromisně nás drilují. Tušil jsem, že se z téhle politické stáže vrátím namakaný, ale že takhle?

Neil se mi líbí. Po oznámení, že se program ruší, na nic nečekal a pořídil si westernovou kytaru. Když s námi zrovna nedělá v parku kliky, celý den na ní hraje a je naprosto šťastný. Jeho nadšení, doprovázené navíc i hudebním umem, rychle přeskočilo na zbytek naší sportovní party a záhy jsme založili hudební ansámbl. Scházíme se každou sobotu v našich bytech, s Neilovou kytarou, houslemi, klávesami a trubkou. Náš vtip se rozšířil o Ukrajinku, Izraelku a Řeka (ano, už to trochu neposlušností zavání). Klíčovým prvkem našeho repertoáru se stala krásná sladko-smutná píseň od Crosbyho, Stillse a Nashe – Helplessly Hoping.

A tak i my zatím jen bezmocně doufáme, že se třeba ještě během letošního jara budeme smět vypravit zahrát si ven, na sluníčko, nestřežit přitom úzkostlivě, kolik nás je, nebát se podat si ruku, posadit se spolu, napít se z jednoho piva a třeba se i přitulit…

Čas na experimenty
Když jsem sem před měsícem a půl odjížděl, měl jsem v hlavě celkem konkrétní představy toho, co bude dál. Chtěl jsem tady nabrat co nejvíc zkušeností a inspirace, na konci léta po stáži se vrátit do Česka, do své advokátní kanceláře, kterou mám rád, dotáhnout to příští rok k advokátním zkouškám a už v průběhu se třeba začít angažovat v nějaké politické straně.

Korona mi do toho hodila vidle. A těmi vidlemi pak ještě zajímavým způsobem zatočil Bundestag, když nám, všem vtipům a dalším stipendistům, k informaci o zrušení letošního programu stáže dodal, že můžeme za rok přijet znovu a celou stáž si prožít od začátku naplno. A také nám sdělil, že i přes odpadnutí programu platí naše letošní stipendium a bydlení až do konce července. To jako fakt?!

Spočítal jsem si, že mezi letošním a příštím stipendiem tak bude prakticky jen sedm měsíců mezera. Napadla mě bláznivá myšlenka. Teoreticky bych se nemusel stěhovat do Prahy a zase zpět, ale mohl bych tu těch pár měsíců do příští stáže nějak překlenout, sehnat si v Berlíně práci a bydlení. Všechno, co mi v Česku utíká, snad jednou doženu. Ale takovýhle prostor a navíc i chuť k experimentu, jestli a jak se o sebe dokážu za hranicemi postarat, to už mít možná jindy nebudu. Třeba to nebyly hozené vidle, ale hozená rukavice, kterou můžu zvednout?

V Praze mi zůstal jeden důležitý závazek – moje práce a dohoda se šéfkou, že se v září vrátím. Bál jsem se, co mi na to poví a rozhodl jsem se jí zavolat a své dilema sdělit. Řekla mi, že je dobré klást si vysoké cíle, ale ne cíle nesplnitelné. Celosvětová pandemie následovaná zřejmě ekonomickou krizí nejlepší dobou k experimentování a shánění práce v zahraničí není. Být mnou, nechala by teď hozené rukavice ležet a vrátila se zpět. To celkem trefila hřebíček na hlavičku.

Hergot, ale podobným dilematem už jsem si za poslední léta prošel dvakrát a pokaždé jsem se zachoval racionálně a vrátil se, navzdory své touze pokračovat. Poprvé to bylo na Erasmu v Lisabonu, kde mě skolila borelióza a deprese spojená s blížícím se koncem studia. Podruhé chvíli po promoci v Drážďanech na konzulátu, kde mi moje sny o taneční budoucnosti rozhodila operace kotníku doprovázená vnitřním postgraduálním ztracením – kdo jsem a co chci v životě dělat? Čím se budu živit? A kde? Díky uplynulým dvěma létům v Praze a v LPLegal jsem na tyhle otázky dokázal najít odpovědi. Jestli mi ale něco z minulých let zůstalo, tak to je zejména neochota jít k cíli tou nejkratší a nejjednodušší cestou.

Rozhodl jsem se, že to nyní chci zkusit prolomit, já tu chci zůstat! I když vůbec nevím, co z toho bude. Jediné, co vím, je, že mě tu za tři měsíce čeká shánění obživy a bydlení. Asi si na to budu muset vykasat rukávy (a možná i nasadit roušku).

Teď je ale mou největší starostí shánění vlastní kytary a trsátka na příští hraní. Učíme se zpívat Helplessly Hoping ve všech třech harmoniích. Je to boží. Shánění prokládám právními rešeršemi a četbou máminy nové knížky o Bhútánu. Po ní si dočtu rozečtené My děti ze stanice ZOO v němčině, a pak si konečně pořídím Doktora Fausta od Thomase Manna. To bude bomba. V neděli asi sednu na kolo a pojedu na výlet za město. Možná taky vytřu podlahu a svoje šlápoty v koupelně, ať má Hocine, až se vzbudí, radost. V pondělí nám začíná dálková výuka na Humboldtově univerzitě…

On ten život ani teď nemusí být vůbec zlý. Já se z něj tak těším!

VB







Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Kola Fritz

  Poprvé jsem ho potkal jedné jarní soboty na ulici poblíž mého bytu na berlínském předměstí. Stál vedle vchodu do obchodu, na temeni mu prosvítala pleš, na tvářích měl černé strnisko, byl vysoký a pohledný. Mohlo mu být ke čtyřicítce, oblečený byl v černé mikině a pracovních kalhotách. Požitkářsky potahoval z cigarety a vyfukoval kouř nad sebe, podél vysoké skleněné výlohy k ceduli s nápisem „Jízdní kola u Fritze“. V ruce držel mobil, právě s někým telefonoval a smál se u toho příjemně hlubokým hlasem. Chtěl jsem se okolo něj protáhnout dovnitř do obchodu, on mi ale vstoupil do cesty, mobil na chvíli vzdálil od pusy a řekl mi: „Servus.“ „Servus,“ odpověděl jsem. „Jak ti můžu pomoct?“ „To je dobrý, já se jenom chci podívat tady do tý cykloprodejny.“ „To je moje prodejna. Já jsem Fritz.“ „Aha,“ podíval jsem se na ceduli nad ním a pak nedůvěřivě na ruku, ve které držel cigaretu. „Já jsem Vinc. Můžou do tvojí prodejny zákazníci, Fritzi?“ Fritz se na mě pobaveně zašklebil.

Basquiat!

PAY FOR SOUP, BUILD A FORT, SET THAT ON FIRE (Zaplať za další polívku, postav pevnost a pak všechno spal) Vstát ve 4:30, venku ještě tma. Rychle se obléct, hodit svačinu do baťohu a poloprázdným busem se dosunout na letiště. O sedm hodin později  se postavit do fronty před skleněnou budovou, připomínající obrovský koráb, plující po vodě, která pod něj stéká z venkovní kaskádovité fontány. Koráb naložený uměním. Paříž, Luis Vuitton Foundation. Blížící se konec dočasné výstavy děl Jeana Michela Basquiata a Egona Schieleho přitáhl tisíce lidí plus dva cestovatele z Prahy. Ač jsou jména vystavujících na letácích postavená naroveň, nelze zastřít, že jsme přijeli především na Basquiata. Svačinu jsme snědli už v letadle, dál nás totiž budou živit múzy. Sesbírat a dovézt sem Basquiatovo dílo muselo být opravdu náročné, už jen proto, že rozměry jeho obrazů se většinou počítají v metrech. Afroamerický kluk, žijící v New Yorku v době čerstvých hip-hopových rytmů.  Nedodělal šk

Na vlnách

Parlamentní stipendium v německém Bundestagu mi v červenci skončilo. Můj nejpolitičtější zážitek byl, když mě Ralph, poslanec z levicové strany Die LINKE, u kterého jsem měl stáž vykonávat, začátkem léta pozval jako cenu útěchy za zrušený program na pivo. První vlna pandemie zrovna odezněla a já se s Ralphem vydal do pivní zahrady kousek od Spolkového sněmu. Omylem jsme tam zasedli stůl rezervovaný pro jiného poslance ze strany křesťanských demokratů CDU. Die LINKE a CDU se zrovna nekamarádí. Když poslanec z CDU přišel, čekal jsem souboj. Dva zkušení politikové se ale dohodli a příchozí si k nám přisedl s tím, že já s Ralphem za chvilku půjdeme. Nicméně jakmile si šel objednat pivo, zavolal na něj k jeho i mému překvapení Ralph, ať nám taky ještě dvě vezme. Vzal. Rundu jsme pak přirozeně museli splatit. To byl začátek dlouhého večera plného historek, při kterém jsme se spolu všichni tři parádně opili. O čem ty historky byly bohužel nevím, pil jsem nepřipraven, nalačno.     Po konci sti